Uzdravení dušnosti (asthma bronchiale)

Heilung von Asthma bronchiale

Uzdravenie z astmy bronchiale

Lily Agbetsiafa (58), Akra (Ghana, Afrika)

Moje utrpenie začalo, keď som mala asi 23 rokov. Lekár mi diagnostikoval chronickú astmu. Sprevádzala ma vyše 30 rokov. V priebehu času sa záchvaty stále viac zhoršovali. Nastupovali znova a znova, niekedy dva až trikrát denne a boli čiastočne veľmi silné. V tých chvíľach bolo pre mňa veľmi ťažké dýchať a vôbec chytiť dych. Nikdy som bez záchvatu nebola ani týždeň. Môj muž ma často vozieval do nemocnice, zvlášť v noci som bývala v kritickom stave kritický, niekedy som si myslela, že sa zadusím.

Číst dál...

Sujata Sudhir Kate (37)

Healing from bronchial asthma and mental problems

Sujata Sudhir Kate (37), Pune (India)

In the year 2000 I couldn’t get enough air to breathe and turned blue in the face. Since I was afraid, I visited a doctor who carried out all the usual examinations of blood and urine, and allergy tests. He diagnosed a bird-feather dust allergy. Although we moved our 18 birds and three parrots to an aviary outside the house, the breathing problems persisted. The asthma usually appeared with cold weather or when I ate or drank something cold. My doctor prescribed Rotatile capsules and inhalations with Asthelin drops in hot water. That gave me some temporary relief, but the asthma attacks came ever more frequently - up to two per week, often at night.

Číst dál...

Healing from allergies and bronchial asthma

Constantin Riedl (41), Regensburg (Deutschland)

For around 25 years, from spring to autumn - during the blooming period of grasses and trees - I suffered from severe hay fever with red, watery eyes, runny nose, sneezing attacks, continually swollen mucous membranes, and frequent sinusitis. Moreover, I reacted allergically to animal hair, feathers, nuts, house dust, and alcohol which manifested itself through sneezing, catarrh, scratching and swelling of the throat as far as dyspnoea. During the last 12 years asthma attacks with breathing difficulty, sweating attacks and feelings of anxiety occurred more and more frequently.

Číst dál...

Healing from bronchial asthma and grass pollen allergy

Werner Kirmer (59), Hoyerswerda (Germany)

I was burdened with bronchitis since childhood. My military service, to which I was called despite the fact that the bronchitis hadn’t healed, was “ended” after only 14 days. I spent it, so to speak, in the sick bay. After six months I was finally withdrawn from service. The diagnosis was “bronchial asthma”. Toward the end of the seventies it was determined that, in addition to the asthma, I also suffered from a grass pollen allergy.

Číst dál...

Healing from asthma

Ruben T. (Columbia), about son Juan Sebastian (14)

My 14-year-old son Juan Sebastian suffered from asthma for at least eight years. The attacks occurred about once every two to three months. We went to many different doctors; allergy specialists, GPs, pediatricians. They ran a variety of tests, for example, blood and allergy tests. He always slept with an inhaler under his pillow and took medication. With almost every attack I had to take him to hospital because the inhaler was of little use. We were regular guests there. He also couldn't play any sport.

In 1999 I took part in the 4th TAKE (Pan-American Esperanto Congress). By chance, I happened to attend a lecture on spiritual healing through the teaching of Bruno Gröning. After the medical student K. B. had presented documented healings to us, I put my skepticism aside and said to myself, "What do I have to lose by following this?" At the end of the lecture there was an opportunity to do einstellen for other people. I did this for my son Juan Sebastian.

Back at home it transpired that my son has never had another asthma attack since then. He needs no medication anymore, doesn’t need to go to hospital, sleeps without an inhaler, can play sport and loves roller skating at the sports club.

Healing from asthma

Katharina V. (Switzerland), about niece (6 and a half)

My little niece (six and a half years old), suffered from asthma since she was two. Every two or three weeks she had to be taken to the Emergency Department. After I had been introduced to the teaching of Bruno Gröning, I did einstellen for her on a regular basis. After two months the little girl was completely free of asthma. To this day she hasn't needed any medication any more.

Uzdravení z asthma bronchiale

Pán R. B. (22), Wismar (Německo)

Od môjho detstva som mal problémy s dýchaním. Lekári to diagnostikovali ako začiatok spazmatickej bronchitídy, neskôr hovorili o astme priedušiek. V priebehu rokov boli problémy s dýchaním stále väčšie a častejšie. Problémy s dýchaním som mal aj v noci, zobúdzal som sa a dostával som záchvaty. Cez deň som dostával záchvaty predovšetkým pri zaťažení a pri nachladnutí. Musel som začať užívať lieky (Theophyllin preparáty a dosieraerosole), ktorých dávku som musel stále zvyšovať. S touto myšlienkou, že musím po celý život brať lieky, aby som mohol byť aspoň čiastočne bez ťažkostí, som sa nemohol vyrovnať.

Začiatkom júna 1990 som sa dostal k učeniu Bruna Gröninga. Po jednom týždni som mohol vysadiť všetky lieky. Odvtedy som úplne oslobodený od akéhokoľvek nedostatku vzduchu. Nepotrebujem žiadne lieky a môžem sa bez ťažkostí telesne namáhať, čo som predtým aj pri používaní liekov nemohol.

Uzdravení z asthma bronchiale

Pani A. N. (52), Mníchov (Německo)

Od júna 1992 som trpela na astmu. Od jari 1993 som nebola schopná viesť moju domácnosť a ísť hore schodami. Pri najmenšej námahe som sa spotila a mala som problémy s dýchaním. Jedine keď som v kľude sedela, bolo to znesiteľné. Často som dostávala od pohotovostného lekára injekcie, ktoré obsahovali Theophylin. Tieto mi pomohli na pár hodín k tomu, že som mala pri sedení kľud a mohla som spať. Užívala som lieky: ACC 200 3 x denne, Berodual Dosier-Areosol až do 20 x denne, Sultanol - inhalačný roztok, Theophylin-tabletky, Kortison-spray a. i. Rovnako nepomohol ani pobyt v nemocnici koncom augusta 1993, kde ma liečili kortizónom.

Počas jedného pobytu v nemocnici sa rozprávalo o Kruhu priateľov Bruna Gröninga a ja som spoznala toto učenie. O niekoľko dní som bola bez akýchkoľvek ťažkostí z nemocnice prepustená. Odvtedy som nedostala žiadny záchvat. Som vyliečená, schopná akéhokoľvek zaťaženia a nepotrebujem žiadne lieky.

Dokumentarfilm

Dokumentární film:
Fenomén
Bruno Gröning”

Data filmových představení v mnoha městech celosvětově

Nakladatelství Grete Häusler Verlag

Nakladatelství Grete Häusler Verlag: Velký výběr knih, časopisů, CD, DVD a kalendářů

fwd

Vědci přicházejí ke slovu:
zajímavé aspekty k
učení Bruno Gröninga