Strpel aj podvodníkov

Bruno Gröning dáva všetkým ľuďom šancu, aby sa obrátili

Bruno Gröning inmitten von Menschen

Vynútené platby – spolupracovníci ukazujú pravú tvár

Vždy znova sa dostávali k Bruno Gröningovi ľudia pod zámienkou, že mu chcú pomáhať. Mnohí sa zaujímali iba o to, ako robiť obchody s jeho schopnosťami. On takých ľudí neodolateľne priťahoval. Keď svoje ciele nedosiahli, alebo keď sa Gröning s nimi rozišiel, pokúšali sa všelijako zdĺhavými procesmi prinútiť ho platiť.

Napríklad pani Hülsmannová, ktorá aj s manželom v roku 1949 z vďačnosti za uzdravenie syna prijala Bruno Gröninga ako hosťa v Herforde. Keď sa zistilo, že na Gröningovi nemôže nič zarobiť, zažalovala ho na pracovnom súde. Čas, ktorý mu pôvodne dala k dispozícii, si dala započítať ako pracovný čas a žiadala zaň dodatočne plat. Bruno Gröning jej musel až do konca svojho života platiť mesačnú splátku. To nebol jediný prípad. V takej alebo podobnej forme ukazovali mnohí jeho niekdajší spolupracovníci svoju pravú tvár.

"Aj takí ľudia musia byť, aby sa ukázalo, kto ten človek je"

Prečo ale Bruno Gröning pripustil týchto domnelých pomocníkov až tak do svojej blízkosti? Prečo si jednoducho takýchto "kšeftárov" nedržal od tela? V jednej prednáške 31.augusta 1950 v Mníchove sa k tejto otázke vyjadril: "Co lidé doposud nenechali nevyzkoušené, bylo vydělávat na tomto malém muži s jeho vědomostmi a umem. Verili, že objavili zlatú baňu. Čiastočne mali možnosť, peniaze si zarobiť, ale potrebu, vďaka Bohu nemali. Aj títo ľudia museli byť, a síce preto, aby sa vyjavilo, kto ten človek je, že ten človek ide cez mŕtvoly a nepýta sa na to, či chorému bude pomôžené alebo nie. Sú ľudia, ktorí idú cez mŕtvoly, ktorí pokojne dokážu vidieť chorého ležať. Títo ľudia sa nikdy na to nepýtali, nič nenechali neskúsené, aby boli v mojej blízkosti. Viem, sem tam bola hodená otázka, áno, keď ten muž toľko vie, prečo to nevedel, možno nevie nič. Či a pokiaľ niečo viem, dozviete sa kúsok po kúsku. Ale toto muselo byť. Tento materiál chýbal k takéto výstavbe, aby sa pre vás všetkých uvolnila cesta."

"… pak každý ví, kdo jsou"

Grete Häusler (1922-2007), uzdravená, dlouholetá spolupracovnice Bruno Gröninga a zakladatelka "Kruhu přátel Bruno Gröninga" vo svojej knihe Tu je pravda o Bruno Gröningovi a kolem neho popisuje nasledujúcu príhodu: "Keď som sa raz lúčila s Bruno Gröningom, priala som mu všetko dobré a povedala som: 'Pán Gröning, prajem Vám, aby ste teraz mali pokoj k pôsobeniu a aby ste neboli obchádzaní falošnými spolupracovníkmi', odpovedal mi na moje veľké prekvapenie: 'Úplný klam, to musí tak byť!' Vtedy som to neporozumela, ale on mi vysvetlil, prečo toto všetko robí a prečo to musel vydržať.Tým mi vyjavil veľké tajomstvo: 'Viem, čo človek v sebe nosí. Ale ak by som tým ľuďom povedal: To je klamár, to je podvodník, zlodej, vtedy by mi to nikto neveril. Čo musím urobiť? Musím týchto ľudí ku mne ťahať, učiť ich dobru, usmerniť ich ku obráteniu a potom im dať možnosť klamať, podvádzať a kradnúť. Ak by to teraz napriek tomu robili, pak každý vie, kto sú. Potom ich nechám celkom ku mne prísť a nie som zbabelec, potom bojujem.'"

Dokumentarfilm

Dokumentární film:
Fenomén
Bruno Gröning”

Data filmových představení v mnoha městech celosvětově

Nakladatelství Grete Häusler Verlag

Nakladatelství Grete Häusler Verlag: Velký výběr knih, časopisů, CD, DVD a kalendářů

fwd

Vědci přicházejí ke slovu:
zajímavé aspekty k
učení Bruno Gröninga